Kdo reálně navštěvuje webové stránky? Sofistikovaní boti ve službách zla
Jedná se o nezvratitelný důkaz vyplývající z mnohých současných výzkumů a studií. Návštěva robotů webových stránek od roku 2013 neustále roste. A kdy poprvé internetoví boti mocně překonali lidský faktor? Poprvé překročili roboti 50 % v roce 2015 (v roce 2014 už ale k tomu měli dobře našlápnuto, udělali 44 %).
Samozřejmě, existují i dobří boti (např. vyhledávače, feedy, monitoring výzkumu, automatizované skripty apod.), ale bohužel jejich výskyt je vždy procentuálně daleko menší, než u botů tzv. škodlivých (např. spam, DDos apod.). To potvrzuje měření z roku 2016, kdy škodlivých bylo 28,9 % a těch dobrých 22,9 % z celkových robotích návštěv na webech.
Víte, že?
Už v roce 2015 bylo skoro 8 % všech světových instagramových účtů založeno a spravováno spamovacími boty.
Už v roce 2015 bylo skoro 8 % všech světových instagramových účtů založeno a spravováno spamovacími boty.
My, online marketéři, bychom si měli dávat na tento nadbytek škodlivých botů v online prostředí větší pozor, protože cca 23 % velice sofistikovaných škodlivých botů ze všech oblastí za rok 2017 (otázka botů ale byla už velkým problémem během posledních prezidentských voleb 2016 v USA na platformě Twitteru)bylo monitorováno právě v e-commerce sektoru (na druhém místě je zdravotnictví a aerolinky). A co to vlastně znamená, velice sofistikovaný škodlivý bot?
74 % z celého negativního botového provozu se skládá ze středně pokročilých nebo sofistikovaných robotů, které se vyhýbají detekci tím, že rozdělují své útoky na více IP adres nebo simulují lidské chování, jako jsou pohyby myší u stolního PC a tahy lidské ruky v mobilním prostředí. Zatěžují servery, klikají na reklamy, spouštějí videa, ale také třeba rezervují zboží!
DDos útoky u těchto škodlivých botů převládají – cca 25 % ze všech záškodnických činností.
Víte, že?
94 % internetových stránek už někdy zažilo útok bota (bráno ze 100 tisíc domén během 90denního měřícího období, uvádí Incapsula ze svého reportu 2016).
Nejčastěji v roce 2017 takový škodlivý provoz vycházel z USA (celých 45 %), dále Číny a Francie. V prvním čtvrtletí roku 2018 začíná nejvíce nových útoků vycházet z Brazílie – a celkově je jich za první kvartál tohoto roku odhadováno na 80 milionů.
Zdroje:
https://www.incapsula.com/blog/bot-traffic-report-2015.html
https://www.incapsula.com/blog/bot-traffic-report-2016.html
https://www.digitalnewsasia.com/digital-economy/good-bots-vs-bad-bots
https://www.threatmetrix.com/info/2018-cybercrime-europe/
https://resources.distilnetworks.com/all-blog-posts/bad-bot-report-now-available
Přidat komentář