V oblasti informačních technologií dochází k neustálému vývoji, který podnikům mnohdy ztěžuje bezpečnostní dohled nad osobními údaji či daty o zákaznících.
Především v současné době je naprosto nezbytné web dostatečně zabezpečit, neboť v opačném případě se vystavujete riziku napadení webu hackery či kyberzločinci. Klíčem k úspěchu je implementace proaktivní bezpečnostní strategie, která mimo jiné zahrnuje pravidelné aktualizace softwaru.
- Víte, jaké jsou 3 nejpoužívanější redakční systémy webů?
94 % webů má zastaralý software
Ze studie Institutu pro internetovou bezpečnost Vestfálské univerzity, která analyzovala 5,6 milionu webových stránek, však vyplývá, že celých 94 % z nich používá zastaralý software. Dále bylo zjištěno, že 47 % firem nechává software zcela propadnout, a to bez ohledu na množství rizik, kterým se vystavují.
A o jaká rizika se jedná?
Vedle již výše zmíněných útoků ze strany hackerů či kyberzločinců a úniku dat, může dojít rovnou i k nefunkčnosti celého webu. Vlivem zastaralého softwaru dochází k poklesu výkonu a chybám aplikací, což může mít za následek zpomalení načítání webu. Na pozoru by se měly mít především e-shopy, neboť i nepatrný, třeba jen půlvteřinový, rozdíl může ovlivnit tržby online prodejců až o 10 %.
- Pracujete s WordPressem? Naši specialisté mají 5 fíglů, jak ho zrychlit.
- Nebo naopak dáváte přednost Drupalu? I pro vás máme několik tipů, jak web zrychlit.
Vyšší výdaje jako daň za neefektivitu
Se snížením rychlosti do značné míry souvisí i potenciálně vyšší výdaje na infrastrukturu serverů, která musí „hrubým výkonem“ vyvažovat neefektivitu SW. V neposlední řadě se značně ztěžuje práce vývojářům, kteří při tvorbě nových funkcí pro dané weby mohou narazit na problémy s kompatibilitou.
Zákaznická spokojenost jde rapidně dolů
Všechny tyto aspekty se negativně odráží na zákaznické spokojenosti, kdy zákazníci – vzhledem ke značnému převisu nabídky nad poptávkou – dají zcela přirozeně přednost konkurenci.
Technologický dluh
Firmám, které i přes dostupné aktualizace nechávají software v témže stavu, narůstá tzv. technologický dluh – čím déle firma čeká na aktualizaci, tím složitější se stává, neboť se rapidně zvyšuje komplexita nutných úprav kódu aplikace.
Zvyšuje se bohužel i tendence podniků tuto problematiku odsouvat na vedlejší kolej; zde je však potřeba si uvědomit, že bezpečnostní rizika neustávají, ba naopak exponenciálně narůstají.
Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že zabezpečení webu je zcela zásadní. Nebudete-li si s ním vědět rady, obraťte se na zkušené odborníky z Aira GROUP, kteří vám rádi pomohou a poradí.