Právě teď na 3. místo žebříčku nejlepších filmů ČSFD dosáhl film Rivalové, film o jednom z nejrychlejších sportů na světě. Rychlost prostě lidem odjakživa imponuje. A platí to i v online světě – pomalé načítání webu je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé odejdou ke konkurenci. Podívejte se s námi na to, jak se snažíme zrychlovat webové stránky pro uživatele my.
Rychlost webu je důležitá z mnoha důvodů. Věděli jste například, že již nějakou dobu se rychlost načítání stránky započítává při kalkulaci Page Ranku? I když tento faktor rozhodně nepatří k těm nejdůležitějším, tak při shodě všech ostatních kategorií hodnocení bude rychleji načítaná stránka ve výsledcích vyhledávání před tou pomalejší.
S pomalým načítáním ztrácí web schopnost přinášet zisk. FOTO: https://www.smartinsights.com/search-engine-optimisation-seo/index-incl…
Proč na rychlosti webu záleží?
Pořadí ve vyhledávání ovšem není ta největší motivace k investici do zrychlení. Google provedl průzkum. Zeptal se uživatelů, zda chtějí na stránkách s výsledky hledání 10 nebo 30 výsledků. Uživatelé se shodli, že 30 zní jako dobrý nápad, a tak Google zobrazoval výsledky některých dotazů s 30 výsledky na stránku. Následek? Na těchto stránkách klesl provoz o 20 %. Příčina? Delší načítání stránky o 0,5 vteřiny.
Podle dalších průzkumů přednesených Barisem Wanschersem na DrupalConu 2013 se navýšení délky načítání stránky o 1 jedinou vteřinu promítne do ztráty 11 % pageviews, 16 % spokojenosti zákazníků a 7 % nákupů na stránce. Dopady těchto změn jsou nejlépe vidět při přepočítání na dolary – pokud by se web Amazonu zpomalil o 1 vteřinu, přišel by ročně o 1,6 miliardy dolarů.
Pomalý web vaše návštěvníky štve. A vy je kvůli tomu ztrácíte. FOTO: http://www.copyblogger.com/website-speed-matters/
Jak vytvořit rychlý web?
Abyste zbytečně nepřicházeli o návštěvníky a váš web se okamžitě načetl, měli byste dodržovat několik pravidel a postupů. Nám se při tvorbě webů osvědčily tyhle:
- Obsah a malůvky
Obsah je vždy tím nejdůležitějším elementem celého webu. Samozřejmě, že web, který vypustí veškeré grafické prvky, bude rychlejší než samotný Niki Lauda. Jenže články bez fotek, statistiky bez grafů a zábavný obsah bez videa rozhodně nebude trhat rekordy v návštěvnosti. Chce to proto zvolit správný formát obsahu. Máte fotky? Zvolte progresivní JPEGformát. Pro PNG prvky existuje formát pro web s menší velikostí při zachování kvality. Pro zobrazování velké fotogalerie je v módě tzv. „lazy-load“. Tedy např. princip všem známého Facebooku – obsah se začne načítat, až když dojedeme nakonec.
- Správa souborů
Psát chytrý kód a vyvarovat se zbytečným zápisům je základ. Existují ale i sofistikovanější procesy. Doporučujeme proto soubory (CSS, Javascript) agregovatdo jednoho. Váš zákazník tedy nebude čekat, až se mu postupně stáhne x souborů, ale hned se začne stahovat jeden. Následuje minimalizace souboru(ang. minify). V tomto procesu se odstraní veškerý „bílý obsah“ souborů (mezery, odřádkování, tabulátory). Na rozdíl od programátorů totiž webový prohlížeč nepotřebuje mít krásně přehledný kód plný mezer a prázdných řádků a i tato výplň zabírá místo. Při této příležitosti také tento soubor rovnou komprimujeme na menší velikost.
Vidíte ten rozdíl? A přesně takhle jednoduše si můžete zrychlit web. FOTO: Zdroj: https://seo-hacker.com/
- Paralelní stahování
Webové prohlížeče mají omezený počet souborů, který můžou stahovat v jednu chvíli z jedné domény. Pokud provozujete velký web, mohlo by stát za uvážení soubory rozmístit na více (sub)domén. Tento systém se jmenuje CDN – Content Delivery System a i přes obtížnější správu obsahu se pro velké weby vyplatí. Načítání bude rychlejší a soubory přitom budou stahovány paralelně v jednu chvíli.
Ještě více informací pro kvalitní web
Máte web, ale nejste tak úplně spokojení? Zkuste některé z našich dalších rad!
Jak zrychlit web? Zrychlete server!
Doteď jsme řešili optimalizaci v obsahové části webu. Podle provedených měření totiž právě tyto procesy zabírají až 90 % času, během kterého potenciální zákazník uteče ke konkurenci. Zbývajících 10 % zabírá generování stránky na straně serveru, a i tyhle procesy je možné zrychlit. Jak?
- Keš? Cash? CACHE!
Nejrychlejším způsobem, jak vygenerovat stránku, je negenerovat stránku. Jednou vygenerované stránky se na serveru uloží do cache paměti a při požadavku dalšího návštěvníka se mu již automaticky odesílá plnohodnotná stránka.
- Vyvažování zátěže
Pokročilejší techniky pro opravdu rozsáhlé webové portály můžou obhospodařovatload-balacing systémy s Nginx bránou, díky kterým dochází k optimálnímu vyvažování zátěže. Máme zkušenosti s portály, které mají až 5 000 000 pageviews za den, staráme se ale i o malé weby, pro které se hodí docela jiné řešení.
Máte pomalý web?
Pokud vás trápí rychlost vašeho webu, napište nám nebo zavolejte – naši technici vám rádi pomůžou s optimálnímserverovým řešením pro vaše potřeby.
Nepodceňujte rychlost vašich webových stránek a snažte se vžít do role zákazníka, který chce všechny informace rychle a bez zbytečného čekání. Pokud chcete zefektivnit rychlost vašeho webu, využívejte služeb profesionálů, kteří přemýšlí v souvislostech a jsou schopni vám navrhnout výhodné řešení na míru. Investice do optimalizace stránek se vám může velmi rychle vrátit z tržeb. Vaši klienti totiž chtějí utrácet své peníze tak rychle, že nejsou ochotni na vás čekat!
Rychlé načítání stránek ovlivňuje spokojenost vašich návštěvníků více, než si myslíte.