Na čem rozjet web? Na open source systému, radí odborníci

Abyste si mohli rozjet vlastní web, nestačí vám k tomu grafika. Potřebujete taky základní systém, na kterém web zprovozníte. Z našeho pohledu vede open source. Proč?
Drupal

Ajťáci se mezi sebou hádají od nepaměti. AMD vs. Intel, Apple vs. Samsung, Java vs. Céčko, Windows vs. Linux, Internet Explorer vs. všichni... A v nejbližší době se na tom určitě nic nezmění. Proč? Nejde totiž jen o technologie, jde i o filozofii. O filozofii přístupu k informacím. Jak se na to dívají odborníci, kteří každý den vyvíjejí nové weby pro své klienty?

Abyste si mohli rozjet vlastní web, nestačí vám k tomu grafika. Potřebujete taky základní systém, na kterém web zprovozníte. A právě tady dochází na lámání chleba – vyberete si placený systém nebo open source? Jeden tábor lidí vyznává konzervativní styl, který je zaměřen na utajování know-how a sdílení jen tolika informací, kolik je nezbytně nutné. Ta druhá skupina ale zvolila prozaičtější a otevřenější přístup. Její příznivci totiž propagují volně přístupné výsledky své vlastní práce – tedy open source. Asi nejznámějším příkladem je Linux autora Linuse Torvaldse, který zpřístupnil zdrojové kódy jím vytvořeného operačního systému.

linux vs windows
Podobných obrázků je plný internet – a na většině z nich vítězí Linux. FOTO: schnews.org.uk

Odborníci radí: Vyberte si open source systém Drupal

Velká část oborníků se řadí do druhé skupinky a není tomu jinak ani u nás. Proč? Open source je prostě výhodnější z mnoha důvodů. A výhodnější je nejen pro naši firmu, ale i pro naše klienty a zákazníky. Mnoho webů proto vyvíjíme na systému Drupal. Jedná se o CMF (Content Management Framework), tedy systém pro správu obsahu nebo také jinak redakční systém. Přečtěte si několik důvodů, proč je výhodné si na Drupalu (a open sourcu obecně) postavit web:

1)    Open source šetří čas

Je to logické – tak například zmíněný Drupal funguje pod GNU General Public License. Díky tomu, že můžeme využívat přístupné jádro systému, ušetříme mnoho času. A to nejen našeho, ale i času, který pak klient musí zaplatit.

2)    O open source se stará početná komunita

Komunita registrovaných příznivců Drupalu dnes čítá na 630 000 lidí. (Na Facebook to nemá, ale na brainstorming bychom potřebovali už celkem slušnou zasedačku.) I my se rádi učíme a nalézáme nová řešení. V tomto počtu je velká pravděpodobnost, že nás někdo navede na správnou cestu, když si nebudeme vědět s nějakým aspektem webu. Laicky řečeno? „Víc hlav ví víc.“

3)    Ověřené výsledky mluví za vše

Drupal není oblíbený pro nic za nic. Podle průzkumů Drupal pohání více než 2,1 % veškerých webových stránek na internetu (zdroj: Wikipedia) Mezi nejvýznamnější portály patří oficiální stránky Bílého domu, MTV UK, Sony Music nebo z naší práce třeba stránky televize Prima.

tv prima drupal
O web FTV Prima se staráme my. Běží na open source systému Drupal.

4)    Open source umožňuje opravdové řešení na míru

Drupal poskytuje plný přístup ke všem kódům a nabízí také velké množství volně přístupných rozšiřujících modulů. Hlavně si ale tvůrci dali záležet na API rozhraní, díky kterému jsme schopni vám vytvořit webové stránky přímo na míru v krátké době – tenhle open source systém prostě opravdu usnadní a urychlí práci. Klienta tak čeká značná úspora peněz oproti placeným redakčním systémům.

Tipy na další články

Plánujete nový web, ale nevíte, kde začít? Přečtěte si další články, které vám pomůžou:

5)    Drupal si dobře rozumí se SEO

Search Engine Optimalization, to není jen kouzelné magické zaříkadlo. Drupal podporuje zviditelňování vašich stránek skrz všechny vyhledávače. Můžeme vám nastavit jakýkoli formát tvoření automatických URL adres veškerého obsahu na webu, generování titulků, meta popisů, klíčových slov,… Propojení s Google Analytics? Samozřejmě k dispozici.

6)    Přenositelnost – Drupal je mezinárodní záležitost

Drupal je celosvětový fenomén. Jste zatvrzelý workoholik, který na dovolené na Kanárských ostrovech potřebuje konzultaci ohledně webu své firmy? Vaše firma vydělává tolik, že utíkáte do daňového ráje na Bahamy? Tam všude najdete lidi, kteří okamžitě porozumí tomu, jak Váš web na Drupalu funguje.

drupal moduly
Je tu pro to modul... Drupal lze rozšířit pomocí víc než 10 000 modulů. FOTO: amazeelabs.com

7)    Open source včetně Drupalu se neustále vyvíjí

Lidé stojící za tímto projektem jsou neustále hnáni dopředu. Nové metodiky a technologie se implementují prakticky každý den. V současné době chystaný Drupal 8 plánuje implementovat nativně HTML5, lépe podporovat mobilní verze, editační systém Spark a opět být rychlejší. To vše se děje v rámci GNU General Public License, takže je vám automaticky dostupné.

I když tento seznam argumentů, proč si vybrat open source, není zdaleka kompletní, představuje jeho základní výhody. Naši klienti většinou nechtějí poslouchat dlouhá zdůvodnění, proč využít ten systém a ne jiný – zajímá je funkčnost, efektivita a možnost individuálního nastavení. Při použití Drupalu se právě tyto vlastnosti projeví už na začátku: Díky jeho open source povaze je možné už při implementaci jádra a připravených modulů ihned customizovat specifika každého projektu. Neztrácíme díky tomu čas rutinou, ale soustředíme se na to, co je pro naše klienty zásadní, čím se odlišují. I díky tomu je možné zachovat si vysokou kvalitu našich služeb a otevřenost vůči všem požadavkům našich zákazníků. Jakto? Prostě používáme „otevřený systém“ :-)

Chcete profesionální web?

Zajímá vás, jaký web bychom udělali Vám? Kontaktujte nás anebo si přečtěte ještě více informací v sekci Tvorba webu.

 

chci web na drupalu

napište nám

Související články: 

Nejpoužívanější redakční systémy pro webové stránky

Nejpoužívanější redakční systémy - WordPress, Joomla, Drupal
Hledáte-li pro správu obsahu svého webu flexibilní řešení, určitě se poohlédněte po některém z open-

Spouštíte nový web? Super, ale práce tím nekončí!

Údržba a správa webových stránek
Pokud jste právě spustili nový web, gratuluji vám a přeji hodně úspěchů, návštěvníků a především zák

FAIL! Webové projekty a jejich (ne)úspěch

Webové projekty a jejich (ne)úspěch
Mnohdy se setkáváme s názory, že webové projekty jsou velmi triviální záležitost a že na jejich úspě

Přidat komentář