Bílá síla na sociálních sítích?
Sociální sítě jsou plné smajlíků, znáte to. Každý, kdo stránky a profily spravuje, stále pátrá po lepším a lepším seznamu, ze kterého by je mohl používat. Je to rutina. Než se začne šířit zvěst o tom, že jedno nevinné „ok“ je vlastně nabité rasismem od zápěstí až po konečky prstů!
Psychologie sdílení na sociálních sítích
Jak to funguje a proč tomu tak je?
Jakkoli bizarní to je, dlouho trvalo, než došlo k vyvrácení mýtu, že rasistický význam má mít emoji používané v kontextu jako „ok“. Jen si představte, kolik lidí v Česku říká „ok“ a že by místo toho vlastně křičel „bílá síla“.
Emoji, kvůli kterému lidé nespali
Kdekdo si kladl otázku, co se to sakra děje, když se rozšířila fáma o tom, že „ok“ vůbec není „ok“, nýbrž bylo navrženo jako nenápadný a tajný symbol rasismu. Asi si umíte představit, jakou rychlostí se po sociálních sítích šířila panika. Jak jsme to mohli tak dlouho přehlížet? Vždyť tohle gesto patří k Unicode Standard už od roku 2010! Stranou šel najednou i fakt, že podle nejrůznějších nastavení si mohl kdokoli pravou ruku zvolit v takovém odstínu kůže, o který stál.
Historie a vývoj sociálních sítí
Přečtěte si, jak to s nimi šlo v průběhu času.
White power na rukou každého z nás
Bílá síla, tedy v angličtině white power, byla v reálu v roce 2017 najednou symbolizovaná především příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je svými vztahy k jiným rasám proslulý i v těch nejzapadlejších koutech světa. I to přispělo k dojmu, že na gestu „ok“, tvořeném spojeným palcem a ukazováčkem se vztyčenými zbylými prsty, je něco shnilého.
Brzy na to se začaly objevovat taky konspirační teorie o tom, proč gesto vlastně vypadá tak, jak vypadá. Co když je to proto, že vztyčenými třemi prsty vznikne pomyslné W, načež spojením palce a ukazováčku a zbytku ruky směrem k zápěstí a od něj dál vznikne pomyslné P? Ve výsledku je to zkratka pro spojení white power. Pro bílou sílu.
Zpráva byla nakonec vyhodnocena jako hoax. A to jenom tvůrci emoji chtěli zpříjemnit uživatelům sociálních sítí život a přiblížit ho realitě a reálně užívaným gestům.
Takže hoax, ano?
Náš minulý článek by vás proto mohl zajímat - Fake News a co na to Google?