Nechám pro začátek promluvit čísla. Výzkum společnosti Cutter Consortium (1) zabývající se právě webovými projekty došel k následujícím závěrům:
- 84 % projektů neuspokojilo obchodní cíle.
- 53 % projektů neobsahovalo požadovanou funkcionalitu.
- 79 % projektů se potýkalo s překročením časového rámce.
- 63 % projektů přesáhlo daný rozpočet.
Abych uvedl souvislosti a ukázal, o jaký problém může v součtu jít, přidávám výsledky výzkumu Ernst & Young (2) z roku 2013 z českého a slovenského prostředí.
Modernizace IT představuje jednu z největších investic. A nepředpokládá se, že by se tento trend měl změnit. Například Zack Rosen, zakladatel a ředitel společnosti Pantheon, která se zabývá dodávkami webových platforem jako služby, uvádí (3), že ročně se na tvorbu, provoz a údržbu webových stránek vynaloží více než 130 miliard dolarů.
Příčiny neúspěchu webových projektů
Příčinami neúspěchu webových projektů se zabývalo (a jistě ještě zabývat bude) mnoho akademiků i lidí z praxe. Seznam možných příčin už je tak obsáhlý, že jejich ošetření přestává být v silách jednoho člověka.Mezi všemi příčinami, které se pohybují od nekvalitních vývojářů přes nezapojení vrcholového managementu či koncových uživatelů až po živelné pohromy, si nyní pro bližší rozbor vyberu téma změnových požadavků.
Změnové požadavky v průběhu webových projektů
Změny jsou život. Jejich velké míře v průběhu projektu se prostě nedá vyhnout. Faktem ovšem zůstává, že mnoha změnovým požadavkům se dá předcházet, dají se předpovídat. Dodavatelé webových projektů (vývojáři) by tedy měli věnovat náležitou péči předprojektové fázi a provést důkladnou analýzu požadavků a potřeb klienta.
Mezi nejčastější změnové požadavky patří:
- inspirace webovými stránkami konkurence až v průběhu projektu,
- chybějící analýza potřeb,
- chybějící či nejasný cíl a účel webových stránek,
- nedořešená struktura nových stránek (zvláště v případě předělávání stávajících stránek),
- nedořešená migrace webu (jak, kdo bude migrovat obsah),
- nedořešené URL přesměrování,
- nefunkční požadavky,
- změny ve využívané technologii,
- změny v organizaci zadavatele,
- nedostatečné zapojení koncových uživatelů,
- licence,
- modifikace designu.
Specifika webových projektů
Při hlubším zkoumání tohoto problému jsem narazil na problém, že ačkoliv literatury s tematikou IT projektů je k dispozici více než dost, ne všechny se dají aplikovat i na webové projekty. Zmíním zde několik nejdůležitějších specifik:
- obtížné definování rozsahu (scope) webového projektu,
- velká rozmanitost kvality vývojářů,
- dynamika vzniku nových technologií,
- problémová identifikace koncových zákazníků,
- vysoce nasycené konkurenční prostředí – snadný přechod ke konkurenci,
- neuzavřená množina přístupových kanálů.
Webové projekty nejsou ovlivněny jen těmi technickými záležitostmi. Na (ne)úspěch webového projektu má velký vliv také zadavatel a psychologické aspekty, které na něj působí. Vzhledem k tomu, že webové stránky jsou dnes "povinné" pro všechny, kdo chtějí být dohledatelní, často se setkávám s případy, kdy zákazník vlastně webové stránky nechce, je pouze donucen je mít. Podle toho se může (negativně) odvíjet i jeho přístup k projektu.
Zákazník, který nezná prostředí webů, se zase může cítit zahanben svojí neznalostí. V těchto případech je naprosto základní kvalitní přístup vývojářů, kteří zákazníka celým projektem provedou jako konzultanti. Naopak pokud chce zákazník svůj web používat jako brutální demonstraci síly, je na straně dodavatele, aby krotil zákazníkův perfekcionismus a nikdy nekončící příval požadavků.
Místo pro diskuzi
Tento článek je pouze velmi stručné shrnutí problému neúspěšných webových projektů. Uvedené nejčastější změnové požadavky jsou jen střípky do celé mozaiky managementu webových projektů. Budu velmi rád, když se v diskuzi také vyjádříte. Třeba o Vašich zkušenostech s webovými projekty a proč (ne)uspěly, jaké téma byste si rádi přečetli podrobněji rozpracované či se kterými specifiky nesouhlasíte a které podle vás naopak v seznamu chybí. Předem děkuji za každý příspěvek.
Zdroje:
- (1) Ginige, Athula. Web engineering: managing the complexity of web systems development. SEKE '02 Proceedings of the 14th international conference on Software engineering and knowledge engineering. 2002, stránky 721-729.
-
(2) Ernst & Young. Průzkum řízení projektů v ČR a SR 2013. Praha : Ernst & Young, s.r.o., 2013.
- (3) ROSEN, Zack. More money is spent on Websites than Digital Advertising. Pantheon. [Online] 2013.