Google startuje novou éru umělé inteligence. Přichází RankBrain

RankBrain je nová modifikace hlavního algoritmu Hummingbird společnosti Google pro zkvalitnění vyhledávacích výsledků. Měl by vylepšit jejich relevanci. RankBrain se zakládá na bázi umělé inteligence, která se sama bude dále učit a vyvíjet.
Logo společnosti Google

Aktivním je RankBrain už začátku tohoto roku, ale "veřejně" se o něm mluví v souvislosti s plným nasazením do provozu teprve teď.

Google oficiálně představil RankBrain digitální komunitě na konci měsíce října, a to prostřednictvím článku v BloombergBusiness a slov Gregga Corrada, vývojáře z řad Googlu. Technicky vzato nejde o nový algoritmus, ale spíše o nový významný doplněk pro hlavní řídící algoritmus Hummingbird. Mimochodem, víte, že do roku 2013 neměl hlavní algoritmus žádné jméno?

RankBrain má fungovat off-line a na bází umělé inteligence, které se sama učí. Jeho hlavním přínosem je to, že lépe pomáhá připravovat data pro proces hodnocení vyhledávacích výsledků a relevance. Má jít o plně kvalifikovanou odpověď na cca 15 % uživatelských dotazů, kterým v denním průměru Google nerozumí a nedokáže je proto dobře vyhodnotit. Projekt RankBrain začínal původně jen s 5 lidmi pod vedením specialistů Googlu Yongshiu Wu a Thomase Strohmanna. Nyní vývojový tým už čítá více než desítku lidí.

Gregg Corrado také ve výše zmíněném článku uvedl, že RankBrain představuje prý tak přelomovou modifikaci, že už teď jde o třetí nejdůležitější hodnotící faktor pro řazení vyhledávacích výsledků. První dva jsou zastřeny v mlžném oparu, ale v marketingových kruzích se spekuluje, že jde o zpětné odkazy a klíčová slova.   

Pro SEO bude mít RankBrain klíčový dopad u relevantnějšího řazení např. long-tailových či chybných frází. Jeho nasazením Google jasně demonstruje snahu znepříjemnit marketérům budování SEO čistě pro algoritmy. Chce je donutit, aby začali více přemýšlet o svých zákaznících, stejně jako nástupem Internetu. Tak o tom alespoň psal James A. Martin v článku o RankBrain na CIO na konci listopadu.

Přidat komentář